מי מבין את מי

אדם פיליפס

בספר Missing Out (שתורגם לאחרונה לעברית על ידי איילת רז) מתאר אדם פיליפס בצורה יפה את אחד הגורמים הנפוצים לסבל נפשי.

הורים רבים, כותב פיליפס, רוצים שהילד שלהם יהיה הכי יפה ומוצלח – על פי הסטנדרטים המקובלים של יופי ומוצלחות – ובמקביל לשמור על רגשותיהם כלפי הילד נעימים ויפים. אלא שלעתים הילד לא משתף פעולה עם המשאלה ההורית הזו. הדוגמה הקלאסית ביותר היא של כעס. ילד כועס מפר את האידיליה שההורים מבקשים, וזה מביא לא פעם לענישתו. ילד שנענש באופן קבוע על ביטויי כעס, אומר פיליפס, יתחיל לחוש מתח כל פעם שכעס עולה בו וילמד כיצד להימנע מביטוי הכעס. כך למשל הילד יכול להגיב בהימנעות או בפסיביות כאסטרטגיה לא לחוות ולא לבטא כעס, כדי לחסוך מעצמו ענישה וביקורת מצד הוריו. אם המצב נמשך לאורך זמן, הילד יתחיל להגיב בפסיביות או בהימנעות באופן אוטומטי, כך שהוא אפילו לא מודע לכך שהוא כועס. ההגנה מחליפה את הרגש עצמו. ומה קורה עם הכעס? הוא מתבטא בסופו של דבר בסימפטום, גופני או נפשי.

פיליפס מתמצת נפלא את הטרגדיה האנושית שחוזרת על עצמה מחדש בכל דור: "ילדים תמיד יצטרכו לנסות לגרום סיפוק להוריהם, להפוך להיות מה שהם משערים שההורים שלהם צריכים, ולגלות שהם גם לא רוצים וגם לא מסוגלים לעשות זאת". ועל כך הוסיף: "אף ילד לא מחלים מכך שלא הצליח לרפא את הוריו".

אבל אולי יש בכל זאת דרך להחלמה. אחד הקטעים היפים בספר הוא וינייטה קצרה מאוד של פגישה טיפולית ראשונה, שבסופה ציטט המטופל מספר, שהוא אחד האהובים על פיליפס – בלי שידע זאת. זה היה רגע מפתח בטיפול, שגרם לפיליפס לחוש חיבה גדולה – שכן הרגיש שהמטופל הבין אותו. פיליפס הזכיר בהקשר זה שאחרי מותו של ויניקוט, אחד הסופדים אמר עליו שזה לא שוויניקוט הבין ילדים, אלא שילדים הבינו אותו. מעניין מאוד לחשוב כך על המעשה הטיפולי. יש אמנם ערך להבנה של המטפל את המטופל, אבל אולי מה שמאפשר שינוי עמוק הוא במקרים רבים ההצלחה של המטופל להבין את המטפל – שמגיעה על בסיס של חוסר ציפייה ודרישה מצד המטפל, ושאינה מלווה באפשרות של כישלון בכך.

7 תגובות בנושא “מי מבין את מי

    1. בהחלט. עם זאת, יש לשים לב – לספק או לרצות אדם אין פירושו 'להבין אותו', אלא הרחבה לא חיונית של הבנה זו. היכולת להבין אדם אחר היא לא מובנת מאליה, ויש מטופלים שעבורם אכן מדובר במטרה טיפולית ראויה, אותה ניתן להשיג בקליניקה. מטפל.ת הגון.ה ואתי.ת לא ינצל זאת לרעה, ואם ההבנה גולשת לריצוי – המטפל.ת יזהו זאת ויעבדו עם הצורך הזה, כמו כל שחזור אחר

      Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s