'הרגתי את אמא שלה' (על העברה נגדית)

מי שמעולם לא עבד כמטפל ככל הנראה אינו מודע לעוצמת הרגשות הנלווים לעבודה הזו. מהצד אולי נדמה שטיפול ממוצע מתקיים בצורה מהוגנת ומקצועית, לפחות מצד המטפל – המטופל מדווח על זיכרונות ועל מחשבות, למטפל שמסביר ברוגע על מקומם של אלה בתוך המערכת הנפשית, בהתבססו על ידע שרכש בשנות לימודיו על עניינים כמו לא-מודע, ילדות, פנטזיה וכולי. מה שקורה בפועל לרוב שונה למדי. מצבו הנפשי של המטפל עובר טלטלות עזות לאורך הפגישה, רגשות חזקים מתעוררים בו, פנטזיות שונות מופיעות בתודעתו. המאפיינים הללו בחוויה של המטפל, שהם מרכזיים לעשייה הטיפולית, מכונים, בצדק או שלא, 'העברה נגדית'.

ויניקוט דיבר כידוע על שני סוגים בולטים של העברה נגדית. הוא כתב: "תהיה אהבתו [של המטפל] למטופלים שלוה רבה ככל שתהיה, אין הוא יכול להימנע מלשנוא אותם". חשוב מאוד להכיר גם ברגשות הקשים שלנו כלפי מטופלים, שכן ככל שניטיב לדעת אותם כך יפחת משקלם כמניעים הקובעים כיצד נגיב למטופלים.

העניין הוא להכיר ברגשות הקשים, ואותם, לא לבטלם. לפי ויניקוט יש לעתים רגעים בהם המטופל ממש מחפש את שנאתו של המטפל, ואז עלינו להיות מסוגלים לספק אותה, כלומר לשנוא אותו. לא לשנוא כאילו, אלא לחוות שנאה, ממש. אם זה לא יקרה לנו, המטופל לא ירגיש שהוא מסוגל להגיע ל'שנאה אובייקטיבית' (או 'מוצדקת'), ואזי כיצד יוכל להרגיש שביכולתו להגיע לאהבה אובייקטיבית? זו רק דרך אחת בה ההעברה הנגדית, שהיא משהו מוחשי וממשי וחזק מאוד עבור המטפל – תופסת מקום מרכזי בעבודה הטיפולית.

הפסיכואנליטיקאי הבריטי אנדרו סמואלס שאל עשרות אנשי טיפול על חוויות נפשיות שהיו להם במהלך טיפולים. הוא אסף מגוון רחב של דוגמאות למה שהנשאלים הגדירו כ'העברה נגדית'. הוא מצא כי הן ניתנות לחלוקה לשלוש קבוצות: תגובות גופניות והתנהגותיות, תגובות רגשיות ותגובות של פנטזיה. תגובות גופניות והתנהגותיות למשל היו לבישת אותם בגדים כמו המטופל, היתקלות בעמוד תאורה אחרי פגישה, כאב, עוררות מינית, שינה. תגובות רגשיות, מעבר לשנאה ולפחד הוויניקוטיאניים, היו למשל כעס, חוסר סבלנות, קנאה, דיכאון, הצפה, שעמום. תגובות פנטזיה לדוגמה היו: משהו לא בסדר עם הרגל שלי, הרגתי את אמא שלה, אני זונה, כל הצבע דלף מהחדר, אלוהים לצדו, אני הולכת להיות מעורבת בתאונת דרכים אחרי הפגישה, המטופל הולך ונעשה גדול יותר ויותר וממלא את החדר.

מטפלות ומטפלים יכולים לעצור רגע ולבדוק: ומה הרגשתי אני לאחרונה בקליניקה?  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s