שפת הים

בראשית ספרו היפה Freud and Man’s Soul ניסח ברונו בטלהיים את מטרת הפסיכואנליזה, ניסוח בהיר וממצה: "לסייע לנו להבין את עצמנו, כך שלא נהיה עוד מונעים, בידי כוחות שאינם ידועים לנו, לחיות חיים של חוסר סיפוק ואף של סבל, ולהפוך אחרים לאומללים, גם לאסוננו שלנו" (עמ' 15). 

9780140228724: Freud and Man's Soul (Pelican)בהמשך התייחס בטלהיים להגדרה של פרויד את מטרת הפסיכואנליזה, כפי שנוסחה ב"הרצאות מבוא חדשות לפסיכואנליזה": "במקום בו היה 'זה', שם אהיה 'אני'" (where it was, there should become I). הכוונה של פרויד לא היתה שצריך להעלים לחלוטין את ה"זה" (שתורגם לאנגלית כ-id). הרי ה"זה" הוא מקור החיוּת שלנו. פרויד התכוון לכך שבמקרים מסוימים, ביחס לאספקטים של החיים שנשלטים על-ידי ה"זה", יש לחזק את השפעת האני. מטרת הפסיכואנליזה היא צנועה. לא להפוך הכל למודע, אלא רק לאפשר לאני לסלול דרכים נוספות לתוך הממלכה העצומה של הזה, ולעזור לאני לגבור על הזה בתחומים ספציפיים בהם הזה מפריע לתחושת הרווחה של האדם. פרויד חיזק את המסר במשפט המסכם את הרצאות המבוא: "זהו הישג תרבותי הדומה במידת-מה לייבוש של ה-Zuyder Zee".

ייבוש הזוידר זי, 1927

ייבוש הזוידר זי היה פרויקט שאפתני מאוד של ייבוש, ניקוז והתיישבות על חלק מהים הצפוני. הים מקביל ל"זה": הוא קמאי, רב-עוצמה, ממנו התחילו החיים ובו הם תלויים. בסיום פרויקט הזוידר זי, רק חלק זעיר מהים הצפוני נדחק אחורה, וגם על חלק זה נדרשת עבודה מתמדת כדי לשמור אותו מהצפה מחודשת. בדיוק כפי שקורה בטיפול. פרויד ביקש גם להדגיש את העובדה שהעבודה הפסיכואנליטית היא עבודה רוחנית, ולא פיזית או חומרית או פרקטית. לכן השתמש בביטוי "זהו הישג תרבותי".

Image resultדימוי הסגתו הקלה של הים, שקיפל עבור פרויד את מהות הפסיכואנליזה, מרמז ל"פאוסט" של גתה. "פאוסט" הוא סיפור המאבק של פאוסט להבין את העולם ואת עצמו, מאבק בין כוחות האופל וכוחות האור שבנשמתו – מאבק דומה לזה הפסיכואנליטי, כפי שהבינו פרויד. בסוף חייו, פאוסט ראה בהשבה (reclamation) של פיסת אדמה מהים את פסגת הישגיו. בזכותה, הוא חש סיפוק והיה מוכן לסיים בשלווה את חייו חסרי-המנוח.

איך ניתן להסיג, ולו במעט, את הים של ה"זה"? המוטו של Freud and Man’s Soul, הלקוח ממכתב של פרויד ליונג, אומר הכל: "פסיכואנליזה היא במהותה ריפוי באמצעות אהבה".

תגובה אחת בנושא “שפת הים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s