אודות

הבלוג הזה הוא על טיפול, תרפיה. כלומר, על האפשרות לחיות חיים טובים יותר, פתוחים, מסופקים, שלווים, אוהבים. חלק גדול מהסבל והאי-נחת בעולמנו נובעים מתוכנו, מפרשנויות שלנו למתרחש בחיינו, ולא מהמתרחש. ישנם אמנם מצבים בהם כדי להפחית את הסבל נדרשת פעולה חדשה. במקרים אלה – פשוט פעלו. בכל היתר, טיפול עוזר. טיפול יכול להיות כל דבר שמסייע לנו בהרפיית האחיזה בפרשנות הקבועה, המקובעת שלנו, בשחרור האחיזה בדפוסים נפשיים שמובילים לסבל.

תרפיה אולי נשמעת לחלק מהאנשים כמו מושג מוזר, אבל היא למעשה משהו רגיל בתכלית. כל מה שאנו עושים יכול להיות תרפויטי. המזון שאנו אוכלים, הבגדים שאנו לובשים, הצלילים שאנחנו בוחרים לשמוע – כל אלה יכולים להיות בעלי השפעה מרפאה. הרופא הטיבטי ד"ר אקונג טולקו רינפוצ'ה כתב כי תרפיה לנפש נדרשת כיום שכן רבים איבדו את הטבע הפשוט שלהם, את הקשר לחייהם, לרגשותיהם, לגופם. החברה שלנו הפכה מורכבת מאוד. תרפיה אינה משהו שנועד לחולים ולכן אין סיבה להתבייש בעניין בה. היא יכולה לעזור לכל אדם לחיות חיים מאוזנים, יעילים ומספקים יותר.

את הטיפול הנפשי עושים לרוב בשניים. המפגש מרפה ומרפא. גם השראה מאנשים שהקדישו חייהם לתהליך הזה יכולה לסייע. אגיש כאן רעיונות ומחשבות מהמסורת הפסיכואנליטית של תרפיית נפש, וממסורות נוספות.

– – –

צילום: בשמת קלייןאת הבלוג כותב גדעון לב, פסיכולוג קליני ופילוסוף, מחבר הספרים אמת אהבה אמונה: מבט פסיכואנליטי והיסטורי על משמעות החיים, ואההבה והבלוג דברי אהבה, בעל דוקטורט בלימודי פסיכואנליזה ותרבות, חוקר את ההיסטוריה והפילוסופיה של הפסיכואנליזה, פירסם מאמרים אקדמיים ומלמד ומרצה בנושא. מטפל בקליניקה פרטית בחיפה ובבנימינה.